Pikovice - Setkani pod Mednikem

Letošní ročník se koná v sobotu 15.5.2010

S laskavým svolením autorky si dovolujeme přetisknout anketu, která pár dní po 14. Setkání pod Medníkem vyšla v  internetovém magazínu Folktimea mapuje nározy diváků, pořadatelů i interpretů z PIKOVIC 2005.

Proč se jezdí do Pikovic?

14. setkání pod Medníkem v Pikovicích se těšilo opět velké divácké přízni a letnímu slunečnému počasí. v sobotu 21.května kapely hrály, lahůdky voněly jako každý rok, snad jen ty vlaky na petrovské stráni jezdily méně často než v  minulosti. Popis dojmů by se náramně shodoval (až na některé detaily) s reportážemi z 12. a 13. setkání. Přehlídku poprvé letos obohatili legendární Kučerovci a bluegrassový Cop, pan starosta Antonín Merta přidal vzpomínku věnovanou šedesátému výročí ukončení II. světové války, která zdejší tramping násilně přerušila.

Přijela jsem jako řádný divák užívat si muziky, klidu, sluníčka, ale…nakonec jsem nevydržela, vylovila z batohu diktafon a jako vloni jsem otravovala anketními otázkami účinkující i diváky. Z odpovědí nelze vyvozovat závěry. Odhadem dva a půl tisíce lidí jsem neoslovila. Většinou jsem si vyhlédla skupinku, v maskáčích nebo v civilu, různého věku, a ti si vybrali svého mluvčího. Tedy, pokud vás zajímá, kdoa proč jezdí do Pikovic, čtěte:

  • 1. Proč jste přijeli (hrát) do Pikovic?
  • 2. Jezdíte na tramp nebo na osadu?
  • 3. Kdy jste poprvé viděli trampa?
  • 4. Kterou první „trampskou“ písničku jste slyšeli?
  • 5. Znáte nějakou mladou trampskou kapelu?
  • 6. Na koho jste se v Pikovicích těšili? (Nová otázka)

Jindra Šmejkal (71), Duo Durango, tradiční účinkující, dcera Jindřiška tatínka kontrolovala

1) v padesátých letech jako mladičkej kluk jsem jezdil na Medníka přes Pikovice jsme chodili do Štěchovic.a celou tu cestu jsme prodělávali různý muka s policajtama. Brali nám kudly, svazovali nás. Na to dneska vzpomínám velice rád.a dneska sem foto: archiv © Míša Leicht na ilustr. snímku foto: archiv © jezdim rád, protože nás tady občas hlídaj policajti s koňma (smích)

2) Ano, samo sebou. Jsme osada O.K.D. – Osadový klub Desperádo. My jsme kluci jizerský z Benátek nad Jizerou. O.K.D. jsem založil v  roce 1949, a vydrželi jsme s partou přes celou totalitu. Bohužel, někteří už umřeli, zbyli jsme tři. Tam se vracíme a písnička Akátové údolí, kterou napsal Láďa Svoboda je dělaná na nás. Osada je v  akáťáku.

3) -

4) Já, malý caballero. Naučil jsem se jí jako malý kluk.

5) Mladých kapel slyším dost, hrajou je na CR, ani si jejich jména nepamatuji. Viděl jsem jich dost i na Portách, kde jsme s Jindřiškou asi šest nebo sedmkrát zpívali. Ale těm kapelám chybí trampskej duch. Hrajou krásně, mají úžasné nástroje, ale nemají písničky, jako jsme měli my tenkrát.

6) Těším se na kapelu Úsvit, je to jedna z nejlepších trampských kapel. Ale nevím, jestli se jich tu dočkám, protože mě na den pustili z nemocnice, abych tu zpíval. Zdravím Milana Fraňka, pozval mě, když křtili CD, ale pak na mě nějak zapomněli nebo zanevřeli (smích), nechtějí mě nikam zvát. Asi proto, že máme velkej úspěch, ze žárlivosti. (Velký smích)


Honza (35), divák v maskáčích

1) Jezdím sem rád, máme tady v okolí chalupu a je to pro nás taková tradice. 14. ročník absolvujeme.

2) Ne.

3) v 80. letech v Srbsku.

4) Děda byl tramp, hrával Ascalonu, Řeka hučí… Asi Vlajka je nejznámější

5) Trampský, jako duo Červánek? To moc nejsou. Nevím, spíš folkový. Devítka.

6) Na Greenhorns.


Karel – Křemenáč - (48), divák v maskáčích, na festivalu s rodinou

1) Jezdíme jsem kvůli hudbě, jsem tady už po šestý.

2) Od osmi let po celé České republice.

3) v osmi letech v jihočeském kraji.

4) První snad Vlajku.

5) Band Honzy Dyntara, ale přesný název neznám. My jsme spíš na ty starší.

6) Na Jitku Vrbovou, na Kučerovce, Wabiho Daňka, takovou tu klasiku.


Petr Kocman, Greenhorns

1) Jezdím sem rád. U Greenhornů jsem deset leta jsem tu po desáté. Akcí je hodně, ale tohle je v uvozovkách jedna z mála akcí, kam opravdu jezdím rád.

2) Přiznám se , že ne. Nejsem trampem a nebyl jsem, ale to neznamená, že proti tomu něco mám, mě to prostě míjelo, jsem spíš do country muziky. Ale byl jsem dvakrát s Vyčítalem, který mě na tramp vytáhnul, a byl to neskutečnej zážitek.

3) Nevím, asi u nás na chatě. Ale vzpomínám, kdy jsem poprvé viděl countrymana. Byl jsem malej chlapeček a k nám do Brna, kde jsem tehdy bydlel, přijel ve stetsonu a lacláčích…byl to Michal Tučný.

4) Je prázdné tvoje sedlo, Johny. Je to písnička, kterou u nás na chatě hráli chataři a mně se jako malému kloučkovi strašně líbila. v sedmdesátých letech ji hrál F.R. Čech s kapelou Shut Up. Nevím jestli je trampská a Ringo ji přijal nebo obráceně, ale já ji poprvé slyšel v takovém trampském pojetí.

5) Každý rok sedím v Jihlavě na Portě a trampských kapel je dost, ale bohužel si teď nevzpomenu.

6) Zní to jako klišé, ale já se těšil na diváky. Tady to funguje, ta atmosféra, ta energie na jevišti i v divácích, vzájemně si ji přehazujeme.a na Leichta (smích, právě k Petrovi přicházel.)


Míša Leicht, kapelník Copu

1) Protože nás sem pozvali (úsměv). Spíš, proč jsme neodmítli pozvání. Chtěl jsem vždycky hrát v Pikovicích, strašně, protože my jsme všichni trampové a já jsem na tom vyrostl. I když to tu už postrádá ten pravý trampský nádech, nikdy jsme tu nebyli a to my máme nejradši. Zmapovávat nová místa.

2) Na osadu nikdy, ale já a ještě dva členové z kapely jezdíme neustále. Po západočeském kraji, tam jsou krásný místa, hluboký lesy…

3) Když jsem viděl svého otce.

4) Ohrada se táhne krajem bůhví kam.

5) Ani ne. Ortodoxně trampskou neznám ani jednu.

6) Na Kocmana néééé (smích). Na zdejší atmosféru.


Martin (22) let, divák

1) Za zábavoua jsme tu podruhé.

2) Nejezdím.

3) Asi v deseti letech

4) Ale zpívat ji nebudu! (smích) Od Tučnýho Odjezd vlaku.

5) Opravdu neznám.

6) Na Wabiho Daňka.


Hanka (31), divačka z Votic

1) Jeli jsme vodu, tak jsme se tu zastavili

2) Na tramp ne. Jednou za rok sem (úsměv).

3) Jako dítě na základce.

4) Rosa na kolejích.

5) To ne, jen ty známý.

6) Jé, tak to já vůbec nevím, kdo tu hraje. (smích)


Pavel (28), Praha, Country Radio

1) Jsem tu letos poprvé, doporučil mi to kamarád, abych si trochu odpočinul od každodenní všednosti.

2) Nejezdím.

3) Na přelomu osmdesátých devadesátých let na Smíchovském nádraží, odkud jsme jezdili vlakem na chatu.

4) To opravdu netuším. Vzhledem k té zásobě, kterou znám…

5) Zaujalo mě Tempo di vlak.

6) Vzhledem k mému militantnímu zaměření (smích) je to jasné: Taxmeni!


Jan Hromas (56), kapelník skupiny Kučerovci, členem od r. 1971, 1. listopadu 2006 skupina oslaví 60 let!

1) Kdysi jsem tady už účinkoval se skupinou Greenhorns, kde jsem asi rok a půl hrál na basu. Ale s Kučerovci jsme tu poprvé. Obrátil se na mne Franta Havlín a pozval nás sem.

2) Jsem trampská generace a dokonce zcela nedávno jsem na trampy jezdil. Dnes vzhledem k věku už spíš upřednostňuju chaloupku, ale sem tam jednou dvakrát za rok si vyjedeme. Trampovával jsem hodně dlouho s Honzou Vyčítalem, jezdili jsme zejména do západních Čech, líbilo se nám na řece Střele, Rabštejn, Manětín. Dřív jsem jezdil s partou na Brdy, na Plešivec, na Bílou skálu.

3) Asi to byl můj strýc Jarda Pekárek zvaný Pustina s jeho ženou Jiřinou, se kterými jsem jezdil už od plenek na jejich malou

zdroj: www.kucerovci.cz Kučerovci zdroj: www.kucerovci.cz chatu poblíž Malé Hraštice.

4) Asi první byla Niagara. Trampskýma písničkama jsem odkojenej. Můj strejda byl vroucnej trempíř, obklopený řadou trempských umělců jako Korda, Motl, Bob Hurikán. Tehdy to už byli starší pánové, trochu leniví (smích) a naopak nutili mě, abych jim jejich písničky na kytaru hrál já. Proto si je pamatuju, pokud je nevyřadila skleróza, tak, jak je autoři složili.

5) Myslím si že ne, já spíš tíhnu k těm starým brachům. Například ke skupině Červánek. Jedině tato skupina je starší než Kučerovci. O pět let.

6) Těším se tu na muziku, ale spíš na setkávání s ostatními muzikanty.


Robert (61), divák, Hostomice

1) Jsem starej tramp a muzikant a jsem tu po čtrnáctý.

2) Na vandry jezdím na Brdy, od Mníšku až k Rožmitálu pod Třemšínem.

3) –

4) Učila mě ji paní Vrbová, co teď zpívá. Vozy jedou.

5) Mladých kapel je moc a učej se . Nás ovlivňoval rock’n‘roll, Presley, Jerry Lee Lewis.

6) Na pěkný holky, dobrý kamarády a muzikanty.


Naďa (40, ale vypadala na 25!), divačka, Praha

1) Byla jsem sem pozvaná, věděla jsem, že to je v country stylu,a to ráda poslouchám.

2) Jezdívala jsem v západních Čechách, odkud pocházím.

3) Kolem 15 let.

4) Buráky.

5) Mám ráda trampských písničky, ale v mých letech už neudržím jména kapel v hlavě (smích).

6) Těšila jsem se na Wabiho Daňkaa líbil se mi moc!


1) Protože sem nejde nejezdit. Pořadatelé jsou skvělý, lidi jsou skvělý, počasí tedy ne vždycky, ale to se dá přežít

2) Ano, na osadu. Mám takovou typickou trampskou chatu s teplou vodou, s televizí…

3) To bylo, když se vytvářel lignit…poprvé jsem byl na čundru, když mi bylo třináct, tedy v šedesátém roce.

4) Jó, kdybych věděl, nevim, nevzpomenu si

5) Tempo di vlak, ti jsou výborní, Přístav je taky hezký, já jich slyšel hromadu, ale už mi začíná haprovat ta operační paměť. Harddisk funguje, ale ta paměť (úsměv).

6) Těším se tu na všechny. Jednou za rok tu setkáváme Havlín udělá prezentaci, zkontroluje se , kdo umřel… (smích)


Jarda Čvančara, kapelník Taxmenů

1) Jezdíme sem rádia proto, že jsme se zúčastnili již prvního ročníkua poté několika dalších, je to taková tradice. Nebýt tady, tak bychom se cítili ochuzeni.

2) Už samozřejmě ne, jako když nám bylo dvacet, ale čas od času, když nás kamarádi vyprovokují, jedeme. Zatrempovat i zahrát, jedno bez druhýho nejde. Nejčastěji na Moravu, Suchdol nad Odrou, dokonce jezdíme i na koních.

3) v 50-ých letech. Bylo to pro mě zjevení, v té stalinské době. Moji rodiče na tom tehdy byli špatně,a trampové pro mě představovali lidi, kteří s režimem nesouhlasí. Nosili US uniformy nebo součástky,a ten režim s nima nehnul. Taková svoboda, i když jsem byl malej kluk, hrozně se mi to líbilo.

4) Anglickou sobotu jsem slyšel zrovna od nich.

5) Ale určitě. My si zveme do našich pravidelných pořadů v Mánesu i kapely začínající, country i bluegrassovýa trampskýa čas od času nás velice mile překvapí. Ale nechtěl bych teď jmenovat, abych na jiné nezapomněl.

6) Na Úsvit, se kterým jsme hráli v 70-ých letech v klubu v Čáslavské. Před námi hrála skupina Paběrkya bez Marka Čermáka si nedovedu představit, že bych kdy přišel k pětistrunnému banju.


Michal Hlaváček (38), pořadatelská služba

1) Pro mě to je tradice, přivedl mě sem spolužák ze základky, který hraje s Posázavským expresem, byl jsem už na nultém ročníku, to byl ten country bál v hospoděa od té doby jezdím jako pořadatel

2) Jezdíme na vandry pořád, různě, nemáme žádné určité místo, prostě couráme.

3) To už ani nevím (smích).

4) Tak to už taky nevím, fakt si nevzpomenu.

5) Ne, jen co jsem tady zaslechl, to byli kloučci, ještě školáci.

6) Těšil jsem se na Taxmeny, na kluky z Posázavskýho expresu, na Copáky, Greenhorny, Paběrky… Já jich mám víc.


Pepíno (30)a Roman (29), diváci

1) jsme tu už po osmé (oba)

2) P:. Jezdím na osadu Ascalona na Kocábě díky přítelkyni.

Oba: Jezdíme do Českého ráje, do Klokočských skal. Jako kluci ještě za totáče jsme jezdívali s turistickým oddílem Záře, to nás vlastně k trampu dostalo. Ale musíme říct, že tramp už není, co to bejvalo. Jezdíme do Klokoček, trempíci jsou pořád dobrý, uklízejí po sobě, ale ochranáři je tam honěj, pořád nějaký vyhlášky, už tam jsme dnes skoro jako partyzáni, ohně rozděláváme jen v noci. Dověděli jsme se , že prý spousta ochranářů jsou bývalí trampové,a jak zestárli, myslí si, že ti mladí trampové už nemůžou být tak dobrý jako oni.a prozradili všechny kempy, co tam bejvaly!

3) Oba: Svýho tátu.

P: Můj táta byl starej skaut, zdědil jsem po něm spoustu deníkůa spoustu věcí jsem se od něj dověděl. v oddíle, kam jsme s Romanem chodili, jsme si četli Foglara…

4) -

5) Oba: Číháme tu na bluegrass, na Copáky, ale to není trampská. Kamelot, ta zase není mladá. Na Folkovým Kvítku slyšíme mladý kapely, ale jména si nepamatujeme.

6) Na Copáky.


Věra (47), divačka z Prahy

1) Jsme tu po pátý.Máme rádi countrya hlavně čundry.

2) Jezdíme, po celý Český republice, máme rádi Český ráj, Kokořínsko, Brdy

3) Chodila jsem ve škole do turisťáku, tak jsme je v lese potkávali.

4) Buráky.

5) Taxmeni jsou stále mladí (poradil manžel).

6) Hlavně na Taxmenya na Vyčítala.


Otmar Pejsek (21), pracující

1) Chtěl jsem se přesvědčit, jestli je to opravdu taková pivařská akce, jak se říká. Jsem rád, že to, co vidím, je to takový happenning, uživatelsky příjemný.

2) Jezdím do přírody poměrně často, na osadu přímo ne, ale jezdíme na chatu do Pelíkovic u Frýdštejna. Schází se nás tam asi 20–30 lidí, kteří jsou opravdoví trampi,a s nimi si povídáme, jaký to v přírodě je…

3) Měl jsem knížku Dětská encyklopedie s obrázkamaa tam bylo pod písmenem T heslo „tramp“a obrázek. To byl první tramp, kterého jsem viděl.

4) Hity z táborů: Černý muž, Červená řeka, Ruty šuty Arizóna, Kocábka, Proklatej vůz, Kapkami si déšť…

5) Ano.

6) Nejvíc jsem se tu těšil na Petra Kocmana. Mezi kapelami, které tu hrály nemám favorita, protože tu hrály nějaký folkový umělecký projekty,a nikdo není v schopen napsat pěknou zpívací písničku.

zdroj: http://www.folktime.cz
Stránky jsou optimalizovány pro Mozillu 5.0 Firefox 1.0.7.a vyššía Internet Explorer 6.0                                          © mysha